+7 7172 620 620

Send request

Authorization

About us

Aydarbekov Serik Kenganovich

First Deputy Akim of Atyrau Region

Date of birth: 04.06.1975

Place of birth: KazSSR; Mangyshlak region; Novy Uzen

Marital status, family ties:

  • Married

Languages:

  • Kazakh, Russian, English, Italian

Education, specialty (qualification), licenses:

  • Al-Farabi Kazakh State National University (1996)
    Bachelor of Economics
  • Master of Kazakh State University (1998)
    Master in Economics
  • Higher School named after E. Mattei (Milan) (1999)
  • Kazakh National Technical University named after K.I. Satpayev (2004)
    Mining Petroleum Engineer

Work experience:

  • Leading Specialist of the Investment Policy Department of the Ministry of Oil and Gas Industry of the Republic of Kazakhstan (09.1996-04.1997);
  • Analyst, Senior Analyst of the Department of Analysis and Strategic Planning of the closed joint stock company of the national company "Kazakhoil" (04.1997-09.1999);
  • Senior Analyst, Project Management Department, Closed Joint Stock Company, National Company Kazakhoil (09.1999-12.1999);
  • Consultant of the Industry and Infrastructure Department of the Office of the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan (12.1999-04.2002);
  • Advisor for the support and coordination of relations with government bodies of the Department for the Development of Kazakhstani Content of the company "Agip KCO" (Astana; The Hague, Netherlands) (04.2002-05.2003);
  • Manager for Development of Kazakhstani Content in the draft pilot program of the Department for Development of Kazakhstani Content of Agip KCO (The Hague, Netherlands; London) (05.2003-08.2004);
  • Business Development Director of KER LLP (08.2004-06.2006);
  • General Director of PowerComm LLP (11.2005-06.2006);
  • Chief expert of the group for the management of oil and gas assets of the joint-stock company "Kazakhstan holding for management of state assets" Samruk "(06.2006-11.2007);
  • Advisor to the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan (11.2007-10.2008);
  • Head of the Department of Industrial and Innovative Development of the Office of the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan (10.2008-10.2010);
  • Deputy Akim of Atyrau Oblast (10.2010-08.2012);
  • Akim of Atyrau city (08.2012-06.2014);
  • State Inspector of the Department of State Control and Organizational-Territorial Work, Deputy Head of the Department of State Control and Organizational-Territorial Work of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan (2014-2016);
  • Chief of Staff of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan (2017-10.2020);
  • First Deputy Akim of Atyrau Region (from 10.2020)

Party affiliation:

  • Member of the Nur-Otan party

Military service, military and special ranks, class ranks:

  • Served in the army
  • Senior lieutenant in reserve
Return back
Install the application:
1) Open the website in Safari
2) Click save
3) Add to home screen